БОЯРСЬКА МІСЬКА РАДА
VIІ СКЛИКАННЯ чергова 13 сесія
РІШЕННЯ № 13/418
|
від 12 липня 2016 року м. Боярка |
Про затвердження Програми «Боярка без бар’єрів» на 2016-2020 роки
Відповідно до п. 22, ч. 1, ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», Державної цільової Програми «Національний план дій з реалізації Конвенції про права інвалідів» на період до 2020 року, Указів Президента України від 01.06.2005 р. № 900 «Про першочергові заходи щодо створення сприятливих умов життєдіяльності людей з обмеженими фізичними можливостями» та від 18.12.2007 р. № 1228/2007 «Про додаткові невідкладні заходи щодо створення сприятливих умов життєдіяльності осіб з обмеженими фізичними можливостями», Постанови Кабінету Міністрів України від 29.07.2009 р. № 784 «Про затвердження плану заходів щодо створення безперешкодного життєвого середовища для осіб з обмеженими фізичними можливостями та інших маломобільних груп населення на 2009-2015 роки «Безбар’єрна Україна»», –
БОЯРСЬКА МІСЬКА РАДА
ВИРІШИЛА:
МІСЬКИЙ ГОЛОВА О. О. ЗАРУБІН
Додаток 1
до рішення 13 сесії Боярської міської ради
VІІ скликання за № 13/418 від 12 липня 2016 року
МІСЬКА ПРОГРАМА
«БОЯРКА БЕЗ БАР’ЄРІВ» НА 2016-2020 РОКИ
Боярка – 2016
І. Паспорт Програми
Паспорт визначає суму коштів, необхідну для виконання Програми, законодавчі зобов’язання з її реалізації, мету, завдання, напрями діяльності, а також результативні показники, на підставі яких здійснюється виконання та контроль за цільовим та ефективним використанням бюджетних коштів і аналіз бюджетної програми.
Паспорт Програми затверджується у місячний термін після затвердження бюджету міста на відповідний бюджетний період.
ІІ. Визначення проблем, на розв’язання яких спрямована Програма
В Україні вже досить довгий час існують законодавчі норми, якими чітко визначені основи соціальної захищеності громадян з обмеженими фізичними можливостями, які гарантують їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість громадянам з обмеженими фізичними можливостями ефективно реалізувати права та свободи людини і громадянина та вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними можливостями, здібностями і інтересами. Основоположним законодавчим актом, який визначає права громадян України з обмеженими фізичними можливостями є Закон України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» №875-12.
Норми цього закону, зокрема, стосуються не тільки соціальних гарантій у вигляді пільг, соціального та пенсійного грошового забезпечення, а й питання забезпечення можливостей щоденного доступу громадян з обмеженими фізичними можливостями до будь-яких архітектурних споруд, будівель незалежно від їх організаційних форм власності та абсолютно безперешкодної можливості пересування до них, починаючи з забезпечення можливості виходу із місця проживання громадянина, що має обмежені фізичні можливості.
Раніше архітектура, зокрема і міста Боярка, була розрахована на задоволення щоденних потреб лише громадян, які не мають обмежених фізичних можливостей. Влада не воліла інтегрувати громадян із обмеженими фізичними можливостями в існуюче середовище, створюючи окрему інфраструктуру, які існували паралельно та незалежно одна від іншої та обмежувалась декларативними формами підтримки.
З набуттям незалежності, держава Україна отримала у спадок і всі ті проблеми, які існували раніше. З часом, інтегруючись у світове співтовариство, влада та громадяни України стали нарешті бачити наскільки декларативними є форми підтримки громадян з обмеженими фізичними можливостями, що вони жодним чином не перетворюються зі слів у життя. Про це, опосередковано, свідчить й прийняття більш ніж 36 змін у Закон України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» №875-12.
Конституція України, зокрема ст. 21, ст. 24 та ст. 33, гарантує кожній людині та громадянину України рівність у їх правах, відсутність буд-яких привілеїв чи обмежень за будь-якими ознаками та свободу її пересування.
Існуюча інфраструктура міст України за 25 років незалежності України, майже не зазнала змін, що пристосовують міста до потреб громадян з обмеженими фізичними можливостями та не інтегрувала їх до іншої частини суспільства.
Зокрема, це у повній мірі стосується і міста Боярка. За весь час незалежності України, в міру розвитку законодавчої бази та прийняття регламентуючого законодавства у цій сфері, виконання його зводилось виключно до формального декларування наявності того чи іншого пристосування, з повним нехтуванням нормативних вимог до конструкції самого пристосування, без розуміння того, що формальна наявність пристосування, яке не відповідає нормативним нормам чинного існуючого законодавства – ще зовсім не гарантує можливості потрапити до тієї чи іншої кінцевої точки. Прикладом цього є й місто Боярка, де майже всі будівлі та заклади обладнанні пандусами на які неможливо фізично ні в’їхати, ні з’їхати на колясці, де навіть після в’їзду на пандус не можливо в’їхати у двері закладу через наявність дверного (та часто ще й не одного) порогу чи навіть просто неможливості відкривання дверей у заклад через те, що для цього потрібно з’їхати назад з пандусу. До того ж, до закладу чи будівлі складно навіть доїхати з місця свого проживання.
Проблеми переміщення громадян міста Боярка, які мають обмежені можливості, починаються вже з етапу виїзду/виходу з дверей квартири та/або будинку чи присадибної ділянки. З огляду на те, що існуючі транспортні засоби транспортної інфраструктури міста ніколи не були та й не збираються бути пристосованими до транспортування громадян міста з вадами можливостей власного переміщення, треба виконати всі необхідні та визначені законодавством дії для усунення будь-яких перешкод для їх переміщення власними силами, тобто прибрати всі наявні бар’єри для безперешкодного переміщення.
Завданням місцевої влади та депутатів Боярської місцевої ради є прийняття всіх можливих зусиль для виконання існуючого законодавства у цій сфері шляхом постійного фінансування для поетапного впровадження цього законодавства із декларативної форми – у діючу форму життя мешканців свого міста, що і є метою цієї Програми.
Станом на 1 січня 2016 року у місті Боярка проживає більше 100 мешканців з особливими потребами, які потребують втілення у життя спеціальних умов для життєдіяльності, пристосування, інтеграції у суспільне життя, як це й вимагається чинним законодавством України. До категорії маломобільних груп населення належать громадяни нашого міста з ураженнями опорно-рухового апарату, вадами зору і дефектами слуху, особи похилого віку, тимчасово непрацездатні.
Розроблена Програма спрямована на забезпечення реалізації законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», Державної цільової Програми «Національний план дій з реалізації Конвенції про права інвалідів» на період до 2020 року, Указів Президента України від 01.06.2005 № 900 «Про першочергові заходи щодо створення сприятливих умов життєдіяльності людей з обмеженими фізичними можливостями» та від 18.12.2007 №1228/2007 «Про додаткові невідкладні заходи щодо створення сприятливих умов життєдіяльності осіб з обмеженими фізичними можливостями», Постанови Кабінету Міністрів України від 29.07.2009 № 784 «Про затвердження плану заходів щодо створення безперешкодного життєвого середовища для осіб з обмеженими фізичними можливостями та інших маломобільних груп населення на 2009-2015 роки «Безбар’єрна Україна»». Ці нормативно-правові акти спрямовані на реалізацію прав людей з фізичними вадами та передбачають забезпечення державою безперешкодного доступу громадян з обмеженими можливостями до житлових, громадських і виробничих будинків, споруд, громадського транспорту для вільного пересування в населених пунктах.
ІІІ. Мета та завдання Програми
Метою міської Програми соціальної допомоги «Боярка без бар’єрів» на 2016-2020 роки є створення архітектурної, транспортної та інформаційної доступності до соціальної і громадської інфраструктури для громадян міста з обмеженими фізичними можливостями.
IV. Обґрунтування шляхів та засобів вирішення проблеми
Засобами вирішення проблеми, на вирішення якої спрямована Програма, є утворення для маломобільних груп населення доступного середовища, усунення комунікаційних, будівельних, інформаційних та інших перешкод.
Доступність (архітектурна, транспортна, інформаційна) важлива для того, щоб усі особи з обмеженими фізичними можливостями мали можливість користуватися своїми, визначеними Конституцією України правами та брати активну участь у житті власного міста. В забезпеченні доступності фізичного оточення, транспорту та інформації, спілкування, європейські країни дотримуються «універсального дизайну», що передбачає пристосування будинків, громадських місць, транспорту для користування ними громадянами незалежно від їх фізичних можливостей.
V. Строки та етапи виконання Програми
Строки виконання Програми – 2016-2020 роки. Виконання Програми планується здійснити шляхом реалізації заходів Програми.
VІ. Перелік завдань Програми
Основними завданнями Програми є:
– Доступність громадського транспорту
– Встановлення звукових орієнтирів та інформаційних табло для людей з вадами зору.
VІІ. Перелік заходів Програми
Для досягнення мети Програми передбачається здійснити організаційні та практичні заходи, які визначені законодавством України.
Організаційні заходи передбачають обстеження на території міста усіх об’єктів існуючої інфраструктури, вулично-шляхової та пішохідної мережі, визначення об’єктів, що потребують облаштування та пристосування до потреб громадян міста з обмеженими фізичними можливостями і маломобільних груп. Для реалізації цих заходів обов’язково будуть залучені виконавчі органи та комунальні підприємства Боярської міської ради, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, міські громадські організації інвалідів, саме ті, хто визначені відповідальними за дотриманням чи контролем чинного законодавства України у цій сфері.
Практичні заходи передбачають реалізацію дій щодо пристосування об’єктів інфраструктури міста Боярка для потреб громадян цього міста, які мають обмежені фізичні можливості відповідно у відповідності до державних нормативів з визначенням обсягів робіт, їх вартості і термінів їх виконання.
№
пп |
Зміст заходу |
Термін виконання | Відповідальні за виконання | ||
1. Усунення перешкод при пересуванні містом | |||||
1.1. | Провести обстеження об’єктів існуючої інфраструктури та визначити загальну чисельність будинків і споруд за такими категоріями: | ||||
– будинків і приміщень закладів охорони здоров’я | 3 квартал 2016 року | Боярська міська рада, КП «БГВУЖКГ», комісія для обстеження об’єктів інфраструктури | |||
– будинків і приміщень закладів освіти | 3 квартал 2016 року | Боярська міська рада, КП «БГВУЖКГ», комісія для обстеження об’єктів інфраструктури | |||
– будинків і приміщень закладів культури | 3 квартал 2016 року | Боярська міська рада, КП «БГВУЖКГ», комісія для обстеження об’єктів інфраструктури | |||
– будинків і споруд фізкультурно-спортивного призначення | 3 квартал 2016 року | Боярська міська рада, КП «БГВУЖКГ», комісія для обстеження об’єктів інфраструктури | |||
1.2. | Визначити об’єкти, які потребують облаштування та пристосування для потреб громадян з обмеженими фізичними можливостями і маломобільних груп населення, скласти і затвердити їх переліки та визначити пріоритетність | 2 півріччя
2016 року |
Боярська міська рада,
комісія для обстеження об’єктів інфраструктури |
||
1.3. | Видати збірку типових рішень з пристосування об’єктів громадської та соціальної інфраструктури до потреб людей з обмеженими фізичними можливостями | 2 півріччя
2016 року |
Боярська міська рада | ||
1.4. | Дообладнати приміщення комунальних підприємств, об’єкти соціально-побутового призначення, заклади культури місцевого рівня, які збудовані, реконструйовані чи капітально відремонтовані, обладнанням та пристроями для забезпечення безперешкодного пересування особами з обмеженими фізичними можливостями (з урахуванням технічної можливості) | 2016-2020 | Боярська міська рада, КП «БГВУЖКГ» | ||
1.5. | Забезпечити обладнання не менше одного санітарно-гігієнічного приміщення для користування людьми з особливими потребами в закладах охорони здоров’я, в установах соціального захисту населення, в місцях загального користування | 1 півріччя
2017 року |
Боярська міська рада, КП «БГВУЖКГ» | ||
1.6. | Нанести маркування першої і останньої сходинки на входах в адміністративні будівлі яскраво-жовтою фарбою та обладнати тактильною стрічкою | 2 півріччя
2016 року – фарба, 2017-тактильна стрічка |
Власники будівель та споруд, КП «БГВУЖКГ» | ||
1.7. | Дообладнати існуючі об’єкти громадського призначення (торгівельні центри, магазини) спеціальними типологічними вузлами з інженерно-технічним обладнанням та пристроями для забезпечення безперешкодного пересування та користування особами з обмеженими фізичними можливостями (з урахуванням технічної можливості) | постійно | Боярська міська рада | ||
1.8. | Передбачати щорічними планами будівництва та реконструкції міських шляхів встановлення понижених бордюрів для з’їзду в місцях пішохідних переходів, та облаштування тротуарів спеціальними з’їздами в установленому порядку, згідно п.1.2. | Постійно | Боярська міська рада, КП «БГВУЖКГ» | ||
1.9. | Дообладнати існуючі пішохідні переходи пониженими бордюрами в межах центральних вулиць та магістралей міста, згідно п.1.2. | постійно | Боярська міська рада, КП «БГВУЖКГ» | ||
1.10. | Нанести спеціальну яскраву та рифлену плитку (жовту поверхню) перед пішохідними переходами відповідно до законодавства і державних будівельних норм. | постійно | Боярська міська рада, КП «БГВУЖКГ» | ||
1.11. | Забезпечити виділення на паркувальних майданчиках та закріплення на них місць для безперешкодного паркування спеціальних транспортних засобів людей з інвалідністю не менше десяти відсотків загальної кількості місць з позначенням їх відповідними знаками та розміткою | постійно | Боярська міська рада | ||
1.12. | Рекомендувати адміністраціям вищого рівня забезпечити безперешкодний доступ особам з обмеженими фізичними можливостями до лікувальних закладів м. Боярка (під’їзди, входи, обладнання для потреб особам з обмеженими фізичними можливостями кабінетів фізіотерапевтичних процедур), облаштування для них окремих палат та приміщень загального користування поліклінік та лікарень, згідно п.1.2. | постійно | Боярська міська рада | ||
1.13. | Забезпечити безперешкодний доступ громадянам з обмеженими фізичними можливостями до аптек м. Боярка із встановленням поручнів, пандусів, дверей для заїзду інвалідів на візках та кнопок виклику, згідно п.1.3 | постійно | Боярська міська рада,
підприємці, що здійснюють діяльність |
||
2. Усунення перешкод доступу до житлових будинків | |||||
2.1. | Проводити обстеження житлових будинків, під’їздів, де мешкають інваліди-візочники, та визначати потребу в облаштуванні пандусами і поручнями | постійно | Боярська міська рада, комісія для обстеження об’єктів інфраструктури, Депутати
|
||
2.2. | Встановлювати пандуси, згідно п 1.2 | постійно | КП «БГВУЖКГ», власники об’єктів житлового фонду
|
||
2.3. | При проектуванні, будівництві і реконструкції об’єктів в архітектурно-планувальних завданнях, що видаються замовникам, та проектах будівництва і реконструкції об’єктів враховувати вимоги постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.03 № 863 «Про затвердження Програми забезпечення безперешкодного доступу людей з обмеженими фізичними можливостями до об’єктів житлового та громадського призначення»
|
Постійно
|
Боярська міська рада, замовники будівництва, реконструкції (ремонту) об’єктів | ||
2.4. | Переобладнувати місця загального користування (вхідні двері у під’їзди, квартири, в яких проживають люди з інвалідністю – візочники) для забезпечення їх безперешкодного пересування (за зверненнями) | постійно | Боярська міська рада, служби утримання будинків, житлово-будівельні кооперативи, об’єднання співвласників багатоквартирних будинків, КП «БГВУЖКГ»
|
||
2.5. | Нанести маркування першої і останньої сходинки яскраво-жовтою фарбою та обладнати тактильною стрічкою на входах в житлові будинки, де проживають інваліди по зору 1 та 2 групи
|
2016-2017 роки | КП «БГВУЖКГ», власники об’єктів житлового фонду | ||
2.6. | Своєчасно усувати наслідки надзвичайних ситуацій природного характеру (ожеледиця, сніг) в місцях загального користування (вхідна група в будинках) в яких проживають люди з інвалідністю – візочники для забезпечення їх безперешкодного пересування (за зверненнями ) | постійно | Боярська міська рада, служби утримання будинків, житлово-будівельні кооперативи, об’єднання співвласників багатоквартирних будинків, КП «БГВУЖКГ»
|
||
3. Доступність громадського транспорту | |||||
3.1. | Придбати рухомий склад міського пасажирського транспорту з урахуванням можливості перевезень пасажирів з фізичними вадами, або зобов’язати підприємства, що надають послуги по перевезенню пасажирів виділити один транспортний засіб для надання послуг для перевезення осіб, які пересуваються на інвалідному візку. | постійно | Боярська міська рада, автомобільні перевізники | ||
3.2. | Згідно ст.28 ЗУ «Про основи соціальної захищеності інвалідів України» проконтролювати наявність у підприємств, які здійснюють перевезення пільгових категорій населення в пасажирському транспорті, придбати не менше одного відповідно обладнаного транспортного засобу зі спеціальним пристосуванням для перевезення осіб, які пересуваються за допомогою інвалідного візка | постійно | Боярська міська рада, автомобільні перевізники
|
||
3.3. | Зобов’язати підприємства, які здійснюють перевезення населення в пасажирському транспорті, озвучувати зупинки у громадському транспорті | 2 півріччя
2016 року |
Боярська міська рада, автомобільні перевізники | ||
4. Встановлення звукових орієнтирів та інформаційних табло для людей з вадами зору | |||||
4.1. | Встановити звукові світлофори на перехрестях вулиць, визначивши місця їх розміщення та час вимикання, згідно п.1.2 | постійно | Боярська міська рада, КП «БГВУЖКГ» | ||
4.2. | Встановити звукові маячки на входах до адміністративних будівель, лікарняно-поліклінічних закладів міста для орієнтації напрямку руху, згідно п.1.2
|
постійно | Боярська міська рада, КП «БГВУЖКГ» | ||
4.3. | Розмістити таблички із шрифтом Брайля із зазначенням номеру поверху на поручнях сходів, у ліфтах, та номерами кабінетів у адміністративних будівлях, поліклінічно-лікарняних закладах, згідно з п. 1.2
|
постійно | Боярська міська рада, КП «БГВУЖКГ» | ||
VІІІ. Фінансове забезпечення реалізації Програми
Реалізація заходів, передбачених Програмою, здійснюється за рахунок видатків міського бюджету, а також інших джерел, не заборонених законодавством. Обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації Програми, визначається зазначеними в Програмі виконавцями – виконавчими органами Боярської міської ради при підготовці ними бюджетного запиту до проекту міського бюджету на відповідний період та затверджується сесією міської ради при прийнятті міського бюджету.
ІХ. Організація контролю за ходом виконання Програми
Контроль за ходом виконання Програми покладається на головного архітектора Боярської міської ради. Моніторинг виконання Програми здійснюється відділом архітектури та землевпорядкування Боярської міської ради, Комісією «Для обстеження об’єктів інфраструктури, вирішення першочерговості виконання пунктів Програми «Боярка без бар’єрів» на 2016-2020 роки». Структурні підрозділи міської ради, інші виконавці, залучені до виконання Програми, забезпечують виконання затверджених заходів та інформують про хід їх реалізації відділ архітектури та землевпорядкування Боярської міської ради до 5 числа місяця, наступного за звітним кварталом. Відділ архітектури та землевпорядкування Боярської міської ради здійснює аналіз стану виконання Програми та інформує з цього питання фінансово-економічний відділ до 20 числа місяця, наступного за звітним кварталом.
Х. Очікувані результати виконання Програми
Виконання заходів Програми забезпечить доступ людей з обмеженими фізичними можливостями до об’єктів житлового та громадського призначення, транспортної інфраструктури та інформації, сприятиме їх інтеграції у суспільне життя та реалізації ними свої громадянських прав закріплених у Конституції України та інших законодавчих актах держави.
Очікуваним результатом виконання Програми стане створення сприятливого середовища для громадян міста з обмеженими фізичними можливостями, реалізації ними права на участь в економічній, політичній, соціальній, культурній та інших сферах суспільного життя міста Боярка.
Створення належних умов для їх гармонійної інтеграції в суспільство, безперешкодного доступу до будинків місцевих органів виконавчої влади, об’єктів соціальної інфраструктури, привернення уваги суспільства до проблем громадян міста з обмеженими фізичними можливостями.
Додатки.
1. Закон України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» № 875-12 http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/875-12/print1443614995986472.
2. Постанова КМУ від 29.07.2009 р. № 784 «Про затвердження плану заходів щодо створення безперешкодного життєвого середовища для осіб з обмеженими фізичними можливостями та інших маломобільних груп населення на 2009-2015 роки «Безбар’єрна Україна»» http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/784-2009-%D0%BF.
3. Наказ 05.09.2001 № 176 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо участі суб’єктів підприємницької діяльності в утриманні будинків і прибудинкових територій» http://ua-info.biz/legal/baseje/ua-xmehkt.htm
4. Методика визначення доступності об’єкту громадського призначення для громадян з особливими потребами (до Наказу 05.09.2001 № 176) http://netbaryerov.org.ua/dostup/metodika