Проект
01-03/105
16.09.2019 р.
БОЯРСЬКА МІСЬКА РАДА
VІІ СКЛИКАННЯ
чергова ____сесія
РІШЕННЯ №_______
від «___»________ 2019 року м. Боярка
Про затвердження Програми відшкодування різниці між розміром тарифу на теплову енергію, послуги централізованого опалення та розміром економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво комунальному підприємству «Боярське головне виробниче управління житлово-комунального господарства» на 2019 рік
Керуючись п.22 ч.1 ст. 26, ст. 59, ст. 61, ст.64 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 7, ст. 20, п.5 ст.91 Бюджетного кодексу України, ст. 15 Закону України «Про ціни і ціноутворення», Законом України «Про житлово-комунальні послуги» (який діяв до 01.05.2019 року), з метою забезпечення беззбиткової діяльності комунального підприємства «Боярське головне виробниче управління житлово-комунального господарства» та покращення якості послуг з постачання теплової енергії населенню міста, –
БОЯРСЬКА МІСЬКА РАДА
ВИРІШИЛА:
1. Затвердити Програму відшкодування різниці між розміром тарифу на теплову енергію, послуги централізованого опалення та розміром економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво комунальному підприємству «Боярське головне виробниче управління житлово-комунального господарства» на 2019 рік згідно з додатком.
2. Управлінню економіки та фінансів здійснювати фінансування в межах кошторисних асигнувань.
3. Контроль за виконанням даного рішення покласти на першого заступника міського голови Шульгу В.В.
Пояснювальна записка
до проекту рішення «Про затвердження Програму відшкодування різниці між розміром тарифу на теплову енергію, послуги централізованого опалення та розміром економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво комунальному підприємству «Боярське головне виробниче управління житлово-комунального господарства» на 2019 рік
Статтями Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004 № 1875-IV, редакція якого діяла до 01.05.2019 року, визначено:
п.7 ч.1 ст.26 – виконавець має право на відшкодування втрат у разі затвердження органом місцевого самоврядування цін/тарифів нижчими від розміру економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво;
п.3. ст.31 – органи місцевого самоврядування встановлює тарифи на житлово-комунальні послуги в розмірі не нижче економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво (надання).
п.4. ст. 31 – у разі встановлення органом місцевого самоврядування тарифів на житлово-комунальні послуги на рівні, що унеможливлює отримання прибутку, орган, який їх затвердив, зобов’язаний відшкодувати з відповідного місцевого бюджету виконавцям/ виробникам різницю між встановленим розміром цін/тарифів та економічно обґрунтованими витратами на виробництво цих послуг.
Зміни Закону України «Про житлово-комунальні послуги», які внесені Законом України від 07.06.2018 №№ 2454-VIII «Про внесення змін до розділу IV «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» щодо термінів застосування фінансових санкцій за порушення законодавства у сфері комерційного обліку теплової енергії та водопостачання та до розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про житлово-комунальні послуги» щодо уточнення порядку введення в дію Закону» введені в дію з 01.05.2019 року.
Виконавчий комітет Боярської міської ради рішенням від 13.12.2018 №74/3 встановив тариф КП «БГВУЖКГ» на теплову енергію та послугу з централізованого опалення, який почав діяти з 01.01.2019 року.
Статтею 1 Закону України «Про теплопостачання» визначено, що тариф (ціна) на теплову енергію – грошовий вираз витрат на виробництво, транспортування, постачання одиниці теплової енергії (1 Гкал) з урахуванням рентабельності виробництва, інвестиційної та інших складових.
При цьому, статтею 20 цього ж Закону України визначено наступне:
– тарифи на теплову енергію повинні забезпечувати відшкодування всіх економічно обґрунтованих витрат на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії;
– тарифи повинні враховувати собівартість теплової енергії і забезпечувати рентабельність суб’єкта господарювання;
– встановлення тарифів на теплову енергію нижче розміру економічно обґрунтованих витрат на її виробництво, транспортування та постачання не допускається.
У разі зміни ціни на паливно-енергетичні та матеріальні ресурси, рівня заробітної плати у виконавця, ставок податків та зборів тощо діючі нормативно-правові акти (зокрема постанова Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 № 869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги») з метою недопущення збитковості підприємств, які надають такі послуги, передбачають коригування тарифів за відповідними складовими.
Проте, сама процедура коригування, організаційні та технологічні зміни на підприємствах не дозволяють здійснювати коригування діючих тарифів при кожній зміні цін на складові. В результаті на підприємствах створюються значні суми кредиторської заборгованості, в тому числі із заробітної плати, податків, оплати за енергоносії.
Згідно із ст. 7 Бюджетного кодексу України та ст. 61 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування мають право самостійно визначати напрями використання бюджетних коштів відповідно до законодавства України.
Відповідно до п. 5, 21 ст. 91 Бюджетного кодексу України місцеві бюджети можуть здійснювати видатки на програми розвитку житлово-комунального господарства та благоустрою населених пунктів та інші програми, пов’язані з виконанням власних повноважень.
Враховуючи вищезазначене, відшкодування міською радою різниці в тарифах можливе за рахунок коштів міського бюджету за умови прийняття відповідної Програми.